Select Page

කැමරාවක් ඇතුළු කර ඔවුන්ගේ හිසට ඉහළින් පියාසර කරන ගැජට් දෙස බැලීමට මිනිසුන් හිස ඔසවන දින ගෙවී ගොස් ඇත. ඩ්‍රෝන් කැමරා ඉතා පොදු උපකරණ බවට පත්ව ඇත, එය මංගල උත්සවයක් හෝ ක්‍රීඩා උත්සවයක් වේවා, ඔබ ඒවා සෑම තැනකම සොයා ගනු ඇත. ඩ්‍රෝන් තාක්‍ෂණය මගින් ගුවන් වෙඩි හෝ ඡායාරූප රූගත කිරීම් වැනි බොහෝ කාර්යයන් ලිහිල් කර ඇත සැඟවුණු නැනී කැම් අපගේ දරුවන්ගේ ආරක්ෂාව නොවෙනස්ව තබා ගැනීම පහසු කර ඇත. නවීන තාක්‍ෂණික නවෝත්පාදනයන් සමඟ ඩ්‍රෝන් තාක්ෂණයේ ප්‍රවණතා ද වැඩි දියුණු වෙමින් පවතී.

ඩ්‍රෝන් තාක්‍ෂණයේ නවතම නවෝත්පාදන ප්‍රවණතා සහ ඒවා විවිධ වසම් අතර පොදු වන්නේ කෙසේද යන්න මෙන්න.

 

1. අධීක්ෂණය

ඩ්‍රෝන් කැමරා සෝදිසි කිරීම සඳහා හොඳම මෙවලම බව සොයාගෙන ඇත. ඒවා මිලදී ගැනීමට මිල අධික විය හැකි නමුත් ඔවුන් විශාල ශ්‍රමයක් ඉතිරි කරයි. ඔවුන් සජීවී ගැළවුම්කරුවන් වන බැවින් මිනිසුන්ට අනතුරුදායක කලාපවලට ඇතුළු වීමට අවශ්‍ය නොවන අතර ඒ වෙනුවට ඩ්‍රෝන් කැමරාවක් යවා ප්‍රදේශය පිළිබඳ සවිස්තරාත්මක දර්ශනයක් ලබා ගත හැකිය. ඒවා නිරන්තර නිරීක්ෂණ සඳහා භාවිතා කරන්නේ නම්, ඒවා සාමාන්‍ය ජනයාගේ ජීවිතවලට බාධාවක් නොවන අතර පරිශීලකයින්ට ඔවුන්ගේ කාර්යයන් පහසුවෙන් හා බාධාවකින් තොරව කළ හැකිය.

 

මීට අමතරව වනජීවී නිරීක්ෂණ සඳහා ද ඩ්‍රෝන් කැමරා භාවිතා කරනු ලැබේ. ඩ්‍රෝන් කැමරා මගින් වන ජීවීන් ඔවුන්ගේ ස්වාභාවික වාසභූමිවල සමීපව නිරීක්ෂණය කළ හැකිය. වනජීවී නිරීක්ෂණ මගින් ඇතැම් විශේෂයන්ට අනතුරක් වීමට හේතු දැන ගැනීමට හෝ යම් රෝගයක් තිබේද යන්න හෝ ආසාදනය වීමේ බියෙන් තොරව අපට දැන ගත හැකිය. ඩ්‍රෝන් කැමරා නිසැකවම ඡායාරූපකරණයේ වෙනත් සාම්ප්‍රදායික ක්‍රම වෙනුවට හොඳම ආදේශනය වේ.

2. රූගත කිරීම්, පුවත්පත් කලාව සහ ඒරියල් ඡායාරූපකරණය

ඩ්‍රෝන් කැමරා සොයා ගැනීමට පෙර, චිත්‍රපට, වාර්තා චිත්‍රපට හෝ සමහර ප්‍රවෘත්ති වාර්තා වල ගුවන් දර්ශනයක් රූගත කිරීම විශාල අරගලයක් විය. මිනිසුන් එය හෙලිකොප්ටරයක සහ දැවැන්ත කැමරාවක සහ කැමරා ශිල්පියෙකුගේ ආධාරයෙන් වෙඩි තැබීමට පුරුදුව සිටි අතර, එමඟින් එක් දර්ශනයක් පවා රූගත කිරීමට විශාල මුදලක් වැය වේ. කෙසේ වෙතත්, ඩ්‍රෝන් කැමරා මගින් මෙම ගැටළුව මුළුමනින්ම තුරන් කර ඇත. චිත‍්‍රපට සහ රූපවාහිනී කතා මාලා රාශියක් රූගත කරනු ලබන්නේ ක්වාඩ්කොප්ටර් හෝ වෙනත් ආකාරයේ ඩ්‍රෝන ය. ඩ්‍රෝන් කැමරාවල නවෝත්පාදනයන් සම්පූර්ණයෙන්ම වෙනස් වී ඇති අතර චිත්‍රපට නිපදවන ආකාරය වැඩිදියුණු කර ඇත. ඒවා වෙනත් ක්‍රම හා සසඳන විට ලාභදායී නොවන අතර කාලය කාර්යක්ෂම වේ. තාක්ෂණික දුෂ්කරතාවන්ට බිය නොවී දර්ශන පරිපූර්ණව සිදු කරන තුරු අධ්‍යක්ෂවරුන්ට සහ නළුවන්ට අවශ්‍ය තරම් නැවත ලබා ගත හැකිය.

ඒ හා සමානව, ඩ්‍රෝන් කැමරා භාවිතා කිරීමට ඔබ දක්ෂ නම් ඩ්‍රෝන යානා ඔබට අවශ්‍ය ඕනෑම තැනකට ළඟා විය හැකිය. ඔවුන්ට යා නොහැකි ස්ථානවල සජීවී විකාශන ලබා ගැනීමට මාධ්‍යවේදීන්ට ඒවා භාවිතා කළ හැකිය. නිදසුනක් වශයෙන්, විරෝධතා හෝ වෙනත් ජනාකීර්ණ සිදුවීම්වලදී, ප්‍රවෘත්ති වාර්තාවක් හෝ සජීවී විකාශනයක් සඳහා පරිපූර්ණ චිත්‍රයක් ලබා ගැනීමට ඩ්‍රෝන යානා උපකාරී වේ. ඒ හා සමානව, ඔවුන් ක්‍රීඩාවේ සජීවී විකාශනය සඳහා බහුලව භාවිතා කරනුයේ ක්‍රීඩාවට බාධා නොකර තරඟ පටිගත කිරීමට හොඳම ක්‍රමය වන බැවිනි.

ඩ්‍රෝන් කැමරා භාවිතා කරන පළමු හා පොදු යෙදුම ගුවන් ඡායාරූපකරණය බව අපි කවුරුත් දනිමු. මීට පෙර, ඩ්‍රෝන් කැමරා අපට අපේක්ෂිත ඡායාරූප ප්‍රති results ල ලබා දීමට තරම් ප්‍රමාණවත් නොවූ නමුත් දැන් වෙනස් කිරීම් සමඟ ඒවා වෘත්තීය ඡායාරූපකරණය සඳහා භාවිතා කළ හැකිය. ඔවුන් අපේක්ෂිත ප්‍රති .ල ලබා ගැනීමට උපකාරී වන බර ආම්පන්න වලින් සමන්විත වේ. WI-FI තාක්‍ෂණයට ප්‍රශංසාවක් වන ඔබට ඩ්‍රෝන් කැමරාව පිළිබඳ පළමු පුද්ගල දර්ශනයක් ලබා ගත හැකි අතර එය ඔබට අවශ්‍ය ඕනෑම කටයුත්තක් සඳහා භාවිතා කිරීමට උපකාරී වේ.

 3. කාලගුණ අනාවැකි

මෙය ඔබට අලුත් දෙයක් ලෙස පෙනෙන්නට තිබුණත් තාක්‍ෂණික දියුණුව නිසා එය කළ හැකි විය. කාලගුණ අනාවැකි සඳහා ඩ්‍රෝන් කැමරා බහුලව භාවිතා වේ. විශේෂිත කැමරා තිබීම හැරුණු විට, මෙම ඩ්‍රෝන වල සංවේදකයකින් සමන්විත වන අතර එය කාලගුණ අනාවැකි සඳහා දත්ත ලබා ගැනීමට උපකාරී වේ. ඩ්‍රෝන් කැමරා සුළි සුළං වැනි කුණාටු වලට යවා රටා අධ්‍යයනය කර සම්පූර්ණ දර්ශන ලබා ගත හැකි වන අතර එමඟින් පූර්වාරක්ෂාව ගත හැකිය.

ඩ්‍රෝන් කැමරා සැබවින්ම විනෝදජනක උපකරණ වන අතර ඒවා භාවිතා කිරීමට අපහසු නැත. ඒවා නිසි ලෙස භාවිතා කරන්නේ කෙසේදැයි දැන ගැනීමෙන් සහ ඔබ කැමති ඕනෑම කටයුත්තක් සඳහා ඔබට එය භාවිතා කළ හැකි නමුත් ඒවා සමඟ ඇති තාක්ෂණික සීමා කිරීම් සැලකිල්ලට ගත යුතුය. සමහර ප්‍රදේශවල ඩ්‍රෝන් කැමරා භාවිතා කිරීමට අවසර නැත, එබැවින් ඔබ ඒවා භාවිතා කළ යුත්තේ කොතැනදැයි ඔබ දැන සිටිය යුතුය. ඩ්‍රෝන් කැමරා මිලිටරි, විනෝදාස්වාද කර්මාන්තය හෝ පුවත්පත් කලාව වැනි විවිධ වසම්වල භාවිතා වේ, එබැවින් නුදුරු අනාගතයේ දී ඔබ ඒවායින් වැඩි ප්‍රමාණයක් දකිනු ඇතැයි පැවසීම වැරදිය

Victor Mochere